Newsletter 14.12.2020

Napsal uživatel stan.turek dne Čt, 12/17/2020 - 14:56

FCL přepravy z Číny

Do konce roku už jsou lodě z Číny (ale i většiny přístavů JV Asie) prakticky plně vyknihované.  Velmi rychle se zaplňuje prostor pro odjezdy v lednu. To vše za ceny, které by ještě před nedávnem byly přestřelené i pro železniční přepravu. Leden očekáváme velmi hektický, je to jen pár týdnů před Čínským novým rokem, kdy v Číně na tři týdny ustane výroba. Rejdaři po tu dobu vynechávají některé odjezdy lodí. Doporučujeme včas a co nejpřesněji plánovat nakládky u vašich dodavatelů v Číně. Přesnost je velmi důležitá, protože pokud se výroba v tomto období opozdí o pár dní a knihování se bude muset zrušit, může se stát, že další lodě už budou zcela zaplněny. Nehledě na riziko aplikace „cancellation fee“ nebo „deadfreight“. Připomíná to situaci, když na poslední chvíli zrušíte letenku. V případě námořní přepravy, ale žádný voucher nedostaneme a pojistit zrušení knihování také bohužel nelze.

ocean.import@wakestone.cz  

Omezení lodění z přístavů Guangzhou, Huangpu, Huizhou, Foshan, Jiangmen, Sanshui, Shantou, Zhongshan, Zhuhai, Zhanjiang

Upozorňujeme že od 10.1. do konce února bude provincie Guangzhou, zahrnující výše vyjmenované přístavy, prakticky odříznutá od světa. Vzhledem k protiepidemiologickým nařízením čínské vlády museli rejdaři zrušit spojení mezi těmito přístavy a přístavem Hong Kong, takže v daném období bude daná provincie obsluhována pouze „domestic“ feedry směřující do jihočínských přístavů Yantian, Shekou, Nansha. S ohledem na nízkou kapacitu těchto feedrů to bude znamenat velkou prodlevu s dodáním a navíc tím, že budou zastaveny nejen exporty z Guangzhou, ale i importy, dá se předpokládat velký problém s dostupností prázdných kontejnerů, které se v dané oblasti ostatně těžko shání už nyní.

Doporučujeme, abyste si s dodavateli projednali možnost převézt zboží přímo do Yantianu, Shekou nebo Nansha a předejít tak problémům se sehnáním místa na feedrech.

ocean.import@wakestone.cz  

 

Přepravy vlakem z Číny

Spoustu lidí napadlo: když už je námořné tak drahé, raději všechno moje zboží odvezu po železnici, vždyť ceny se velmi blíží. A protože to napadlo spoustu lidí, vlaky se v prosinci velmi rychle vyprodaly. Železniční operátoři nadto také bojují s nedostatkem prázdných kontejnerů. Ceny z tohoto důvodu rostou i na železnici. K tomu se přidává skutečnost, že některým operátorům se postupně snižují nebo končí subvence regionálních vlád a ceny se začínají narovnávat. Každou novou objednávku s vámi budeme řešit individuálně.

Rail@wakestone.cz

Letecké přepravy

Kapacita nákladních letů z Číny je plná, na knihování a odlety se musí čekat, ceny rostou. Až do poloviny února nelze očekávat velké změny. Import z ostatních asijských zemí jako je Thajsko, Indie nebo Bangladéš je lepší, ale zásilky se zase „zasekávají“ v překládkových terminálech v Dubaji nebo Kataru.

Převisu poptávky nad kapacitou čelí také exportní směr z Evropy do USA.

Naproti tomu importy z USA  lez do Evropy dostat vcelku bez problémů a za rozumných cenových podmínek. Podobně exporty do Asie – kapacity jsou relativně v pohodě, ale spojení z Prahy jsou vyprodaná na 10 dní dopředu. Zásilky je však do Asie možné dostat z jiných evropských letišť (Frankfurt, Amsterdam apod.).

air@wakestone.cz

 

Silniční přepravy do UK

Brexit se blíží, přesná pravidla, jak se budou celně odbavovat zásilky po 1.1.2021 všem moc jasná nejsou a tak se všichni snaží dodat svoje zboží ještě do konce roku 2020. Na trajekty se čeká 10 a více hodin. Aktuálně – jen z ČR – je poptáváno 350 přeprav, které není čím odvézt. Dopravci často žádají cenu za otočku.

Road@wakestone.cz

Sledujte novinky na našem Fb