Newsletter 17.9.2020

Napsal uživatel stan.turek dne Po, 09/21/2020 - 16:10

Aktuální situace a novinky na přepravním trhu

 

 

 

Svátky Golden Week v Číně

 

Kanceláře zavřené vesměs od 1.10. do 8.10.

Informace o možnostech knihování zásilek, aby se stihly odjezdy/odlety ještě před svátky

 

 

Námořní FCL

 

Shanghai, Ningbo – ideální knihovat prostor ještě tento týden, u některých rejdařů 10-13 dní před odjezdem lodi

 

Letecké

 

Knihování možná do 30.9. Během svátků je možné i vyzvednutí tam, kde se bude pracovat.

 

Železniční

 

Místo pro FCL zásilky pro odjezd před GW je již prakticky nedostupné. LCL dle individuálních požadavků, ideální knihovat ještě tento týden.

 

 

 

Kamionové přepravy zaznamenávají týden od týdne větší oživení

 

 

 

Sehnat kamion nebo prostor na kamionu pro jednu či více palet je do některých relací téměř nadlidský úkol. Burza poptávky a nabídky přeprav (Raal) momentálně zaznamenává poptávku přes 25 000 přeprav (pro srovnání s 8000 přepravami v červnu), oproti tomu stojí pokles nabídky volných kamionů/kapacity na 17 000 (ještě před 14 dny to bylo 23 000 volných aut/kapacit).


V tuto dobu existuje masivní převis exportů do Itálie (ale také třeba do Maďarska a Francie
V případě Itálie, konkrétně pak do oblasti Milána, je poptávka po 150 exportních zásilkách z celé ČR, ještě před prázdninami to bylo do 30 přeprav poptávaných na trhu.


Podobně se vyvíjí situace v ČR, kdy je velmi obtížné sehnat auto od Prahy směr východ (PSČ 5,6,7) ať už se jedná o dodávku nebo kamion.


Nic není neřešitelné, vždy uděláme vše pro to, abychom si nějak poradili. Tak se poraďte s námi😊
road@wakestone.cz

 

 

 

 

Souvislost exploze v Bejrútu a

praktiky v mezinárodní námořní přepravě

(Flag of Convenience)

 

 

V minulém newsletteru jsme se pokusili vystopovat šlendrián vedoucí k výbuchu dusičnanu amonného v bejrútském přístavu. Nejen šlendrián byl ve hře. Ale také benevolentní pravidla platná v námořní přepravě. Jedním z nich je země registrace lodi, tedy vlajka, pod kterou se loď plaví a kde má “domovský” přístav.


Zmínili jsme se, že loď Rhosus třikrát změnila jméno, byla přestavěna z plovoucího bagru na loď pro převoz zboží a několikrát za svůj 24letý život změnila vlajku.


Rejdaři s oblibou registrují lodě v zemích, které mají k výkladu práva poněkud laxnější přístup, nevyžadují dodržování povinností provozovatele lodi vůči posádkám, případně bezpečnostním nařízením. Navíc platí v těchto zemích rejdaři nižší daně a šetří tak nemalé částky. Takovým zemím – vlajkám se říká Flag of Convenience.


Zvláště “atraktivní” jsou vlajky malých, často chudých zemí – od Libérie po Severní Koreu, výjimkou nejsou vnitrozemské státy jako Mongolsko nebo Bolívie. Těmto zemím přináší registrace lodí zajímavý příjem a rejdařům pak možnost maskovat svou identitu, provozovat lodě, které by normálně nesplňovaly podmínky provozu, využívat benevolentnějších právních předpisů a podvádět posádky svých lodí.


FoC rozhodně nepřispívají zvyšování kvality a bezpečnosti provozu, ale vzhledem k tomu, že každý stát má právo propůjčit svojí vlajku námořním plavidlům, nedá se proti tomu nic jiného dělat, než lodě s FoC náležitě kontrolovat v přístavech jiných států. Několik typických FoC států za posledních několik let zvýšilo úroveň svých předpisů natolik, že mohou konkurovat silným vlajkám jako je třeba Německo, Francie, UK… Mezi takové příklady patří třeba právě Panama, Libérie, Kypr - žádný rejdař, který chce působit důvěryhodně si nedovolí zůstat zaregistrovaný ve státě, který je třeba na černé listině IMO a v každém přístavu by jeho lodě pak kontrolovali, což poměrně citelně omezuje provoz lodi.

Povinností každého vlajkového státu je zajistit, aby byly lodě nesoucí jeho vlajku konstruovány, udržovány a provozovány v souladu s mezinárodními úmluvami a pravidly. K tomu používá svoje inspektory a auditory a zmocněné organizace, kterými jsou nejčastěji klasifikační společnosti - Lloyd's Register, Bureau Veritas, DNV.. Co když ale FoC a jejich KS za nic nestojí, o své lodě se nestará a pouze se snaží hromadit substandardní tonáž pro výběr poplatků od pochybných rejdařů, které by si pod sebe žádná solidní vlajka nevzala? Od toho tu je Port State Control - kontrola prováděná státem, kde se přístav nachází - ta má za úkol ověřit, že vlajkový stát splňuje své povinnosti v provozu svých lodí a nenechá po světových mořích plout vraky s podvyživenou a neplacenou posádkou. Pokud loď kontrolou neprojde, má přístavní stát povinnost loď zadržet do doby, než jsou všechny nedostatky napraveny, což v některých případech není ani možné. Proto by rejdař té podivné lodě v článku nikdy neposlal nakládat třeba do Hamburku, to by se s takovou lodí mohl rovnou rozloučit. Přístavní kontroly se velmi rády zaměřují na vlajky se špatnou pověstí. Samozřejmě ale opět platí, že jsou i substandardní přístavní kontroly, které za úplatek zavřou obě oči a loď nechají naložit a (klidně i přetíženou odplout). V reálu tedy platí špatná FoC = nekvalitní klasifikační společnost = trade mezi státy, kde kontrolu uplatíš pár tisícovkama a bednou piva.

Zajímavé je, že něco, co může být pod jednou vlajkou legální, může být nelegální ve zbytku světa. Námořní zákony a standardy jsou řízeny konvencemi IMO (SOLAS, MARPOL, STCW…), které jsou jednotlivými státy přijaty a ty se pak zavazují, že budou jejich obsah dodržovat. Státy si ale také mohou zvolit, že něco dodržovat nehodlají - dobrým příkladem je MARPOL, který mý 6 annexů (momentálně je nejznámější annex VI o prevenci znečištění ovzduší a jeho nařízení o používání nizkosirnatých paliv), ale ne všechny členské státy IMO schválily všechny přílohy, třeba členské státy annexu VI tvoří 96% světové tonáže a to znamená, že ty zbylé 4% jsou lodě, které se technicky tímto annexem řídít nemusí, pokud nehodlají zavítat do vod členských států.. A to je pouze příklad Marpolu, jsou další konvence, které některé státy přehlíží - někdy se hodí laxní přístup některých států ke kvalitě života posádky / přepravě nebezpečných nákladů / zboží, na které je embargo.

Existuje mnoho různých white/grey/black listů, které řadí státy podle jejich výkonnosti a důvěryhodnosti - IMO má svoje kategorie pro uznávání licencí vydaných státy (kapitánský diplom ze Somálska bude člověku dobrý leda k tomu, aby se stal somálským pirátem) a jednotlivé státy mají seznamy vlajek na které mají pifku:

 

 

 

 

Dobrá vlajka něco stojí, ale zase na druhou stranu její reputace na oplátku generuje dobré věci:

Kvalitní vlajka si vybere kvalitní klasifikační společnost, výborně udržované lodě, tedy nižší procento kontrol a méně pokut a zadržení v přístavech = nižší poplatky pojišťovnám + dobrá reputace na světovém trhu = více zboží / svěřování drahých druhů zboží = profit pro rejdaře = více peněz alokovaných na údržbu lodí + výplaty = atraktivní pro kvalitní posádky = snížení nákladů na údržbu lodí….

 

 

Sledujte novinky na našem Fb