Newsletter 23/11/2020

Napsal uživatel milos.molnar dne Út, 11/24/2020 - 12:29
Newsletter 23/11/2020
...přinášíme Vám hodnotu, kterou nečekáte, ale potřebujete...
 
Rádi bychom vás aspoň na chvíli ušetřili newsletterů, které se hemží negativními informacemi z dopravního trhu, ale nějak to nejde…
 
Minulé číslo z pátku 13. bylo takové horrorové, ale přinejmenším v námořních přepravách mezi Asií a Evropou bude pátek 13. trvat po celé období až do Čínského nového roku
 
Pojďme si to vzít pěkně popořádku
 
 
Námořní FCL přepravy z Číny
Za normálních okolností bychom očekávali, že pokud rejdaři zvyšují sazby, budou vyšší sazby kompenzovány super servisem. Sazby rostou tempem léta nevídaným, rejdaři dokonce ruší již potvrzená knihování na poslední listopadový týden s tím, že sazby od 1.12. poskočí o dalších až 1200 USD / TEU. Tedy 2400 USD /  40‘ kontejner! A to bez záruky, že se kontejner dostane na loď podle knihování… Zjednodušeně řečeno, za více peněz nedostaneme více muziky. Za více peněz (a to až dvojnásobek říjnové úrovně) dostaneme stejnou nejistotu integrity lodění, s jakou jsme se potýkali v předchozích týdnech.
 
Námořní LCL přepravy z Číny
 
Rostoucí náklady za přepravu celokontejnerových (FCL) zásilek zmíněné výše se pochopitelně nemohou nepromítnout do úrovně cen za kusové zásilky. I v tomto segmentu nastala doba punková. Co-loadeři se neštítí zvýšit ceny u carga, které je už naložené v kontejneru. „Sezónní“ přirážka představuje v tuto chvíli 25 USD w/m (za cbm nebo tunu). Lze předpokládat, že „sezóna“ i v tomto případě potrvá do Čínské nového roku, který začíná 12.2.2021.
 
 
Námořní přepravy z Vietnamu
 
U zásilek z Vietnamu přichystali někteří rejdaři svým zákazníků nepříjemné překvapení ve formě rušení dříve potvrzených knihování a sdělením, že místo na lodích nebude k mání až do konce prosince. Vietnamské firmy jsou přitom zásadními dodavateli především obuvi a textilu.
 
Železniční přepravy z Číny
Jestliže se dalo dříve konstatovat, že přepravy vlakem jsou 2-3x dražší než přepravy ze stejného místa nakládky při použití námořní přepravy, dnes se sazby srovnávají a železniční přeprava může být v určitých případech dokonce levnější než námořní. Tento vývoj povede k vytěžování stávající napjaté kapacity na železnici, což se nepochybně odrazí i ve otázce cen.
 
 
 
 
Zbývá tedy letecká? A lze se na ni spolehnout?
 
 
 
Letecké přepravy z Číny
 
 
Zoufalá situace v námořních přepravách, kde se nelze zcela spolehnout na jistotu dodržení termínů, vede některé zákazníky k rozhodnutí přesměrovat kritické importní zásilky z námořní na leteckou dopravu. Ta v minulých týdnech představovala určitou stabilitu alespoň z pohledu kvality servisu, tedy jistotě, že se zboží dostane v požadované době z místa A v Číně do místa B v Evropě. Ceny si také rostou, ale to je v tomto období obvyklé, růst není tak exponenciální jako u námořní. Letecké společnosti jako Lufthansa nebo AirFrance/KLM přidávají odlety.
 
Jak z toho ven a jak se co nejlépe připravit na přepravy do Čínského nového roku?
 
Jedinou cestou, jak řešit co nejméně narušené dodavatelské řetězce pro přepravy zásilek z Asie, je včasné plánování. My pak můžeme s rejdaři projednat dostatek alokací na lodích, vlacích nebo letadlech. Plánování musí být nejen včasné, ale i co nejpřesnější. Nejde jen nastřelit pro jistotu větší  očekávané množství zásilek, protože potvrzená knihování, která budou později zrušena budou podléhat vysokým storno poplatkům. A hlavně je nutné připravit své kalkulace na to, že se ceny přeprav v roce 2021 velmi pravděpodobně nevrátí na úroveň, kterou jsme v posledních pár letech znali.
 
 
 
 
BDP-WAKESTONE s.r.o.
Laglerové 1075/4
161 00 Praha 6
 
 
IČ: 27248241
DIČ: CZ27248241
 
Facebook LinkedIn
Sledujte novinky na našem Fb