Newsletter 24.09.2021

Napsal uživatel stan.turek dne Pá, 09/24/2021 - 10:08

AKTUÁLNÍ SITUACE V MEZINÁRODNÍ PŘEPRAVĚ

-

 

 

 

 

GOLDEN WEEK

 

OMEZENÍ PROVOZU V ČÍNĚ A JEJICH DOPAD NA PŘEPRAVY

 

 

1.10. je oficiálním státním svátkem, kdy se slaví vznik ČLR (1.10.1949). Oslavy trvají od 1.10.do 7.10. Tento týden cestují Číňané za svými rodinami anebo prostě vyjíždí na dlouhodobější výlety. Počasí je pro cestování příhodné, dny nastupujícího podzimu jsou slunečné, teploty příjemné. Hezké počasí stojí i za pojmenováním tohoto týdne. Toto období bylo pro importéry z Číny vždy zlomovým. Většina vánočního zboží musela být naloděna před tímto týdnem, cokoli se nakládalo až po svátcích, stíhalo plný vánoční trh už jen okrajově. Letos to platí dvojnásob. Vzhledem ke snížené spolehlivosti servisů, prodloužení tranzitních časů a hlavně kongescí přístavů na obou stranách, je v podstatě vyloučené dostat zboží na vánoční trh námořní cestou. Zbývají přepravy po železnici (i ty jen omezeně vzhledem k prodlevám na cestě), kombinovaná doprava sea-air anebo čistě letecká přeprava.

 

Jak dlouho budou uzavřené kanceláře BDP

 

 

BDP Čína kanceláře uzavřené od 1.10 do 7.10.

BDP Hongkong má volno od 1.10. do 3.10.

BDP Taiwan výročí vzniku ČLR neslaví, ale budou mít jiné volno od 9.10- do 11.10.

 

Jaký vliv má volný týden v Číně na jednotlivé druhy dopravy?

 

Námořní přepravy

 


 

Rejdaři obvykle v období Golden weeku ruší některé odjezdy (blank sailings). Důvodem je obvykle méně carga připraveného k odlodění v tomto období (volno si berou i továrny, celníci a řidiči, kteří sváží zboží do přístavů). Letos je však v přístavech dostatek nahromaděných naložených kontejnerů a tedy by ani neměl být důvod k rušení odjezdů přistupovat. Rejdaři jej tentokrát odůvodňují snahou ulevit přetíženým přístavům v Evropě (a USA) a alespoň částečně vrátit lodě do obvyklých jízdních řádů. 

 

 

Letecké přepravy

 

 

Na importním leteckém trhu z Číny a Hongkongu chybí z důvodu protiepidemiologických (karanténních) opatření kapacity. Například společnost AF-KLM má týdně jen 4 odlety ze Shanghaje namísto obvyklých 20, mnoho letů zrušila i Lufthansa a další dopravci. Nedostatek kapacity prodlužuje čekání na odlet a pochopitelně šroubuje ceny za leteckou dopravu směrem nahoru.

 

Zboží, které bude do 30.9. vyzvednuté a proclené má šanci během Golden Weeku odletět. Je třeba počítat s tím, že do 28.9. budou svozy probíhat za běžné ceny (možnost využití sběrných kamionů), zatímco 29.-30.9. už bude možné zásilky vyzvedávat jen ad-hoc dedikovanými auty. Vzhledem k různým protiepidemiologickým opatřením v různých provinciích není v tuto chvíli možné zásilky jako obvykle směrovat na méně vytížená letiště v jiné provincii. Posledních několik pracovních dní, které nyní zbývají do svátků, je potřeba počítat s tím, že ceny se mění den ode dne a je tedy nutné potvrzovat knihování za danou cenu prakticky obratem. 

 

 

Železniční přepravy

 

 

Během Golden weeku budou realizovány pouze zpožděné (3-5 dní) odjezdy z terminálu. V tomto období nebude možné zajišťovat nová knihování, vyzvedávání zboží atd.

 

Zatím je možno počítat s odjezdy pro LCL zásilky v termínech  3.10., 10.10. a potom už pravidelně 2x týdně.

 

FCL přepravy se knihují case-by-case, k dispozici je více servisů a terminálů odjezdu vlaků. I tady je nutno počítat s omezeními přeprav mezi jednotlivými provinciemi v Číně. Zásilky naložené a proclené do 30.9. by měly odjet v první polovině října.

 

I pro železniční přepravy platí, že kapacita vlaků i sběrných kontejnerů je na hraně, je potřeba se rozhodovat rychle a počítat s vyšší cenou za přepravu než obvykle. Zároveň není možné vyloučit další omezení spojené s restrikcemi kvůli covidu, které jsou zaváděny bez varování a velmi rychle.

 

Kamionové přepravy z Číny

 

 

Přechod Alashankou je uzavřen minimálně do poloviny října. Všechny FTL a LTL přepravy jedou přes Manzhouli/Zabaikalsk a tím pádem se tento přechod ucpává. Hlavním problémem je překládka zboží. Každá zásilka musí mít svůj překládkový slot ve skladu, který kapacitně nestíhá. Tato situace tak negativně ovlivňuje čas od objednávky po nakládku (3-4týdny) i čas strávený na přechodu (7-10dní). Pořád, ale je celkový transitní čas kolem 20-25dní (nakládka-vykládka).

 

Navíc se přes přechod Manzhouli nedá přepravovat ADR zboží, a to ani baterie.


 

 

Přehled doby přepravy importu z Číny od objednání po dodání v ČR

 

Že staré pořádky dávno neplatí už víme. Ale abyste měli alespoň představu, jak moc dopředu je potřeba plánovat přepravy z Číny a jak dlouho pak trvá zajištění přepravy od jejího objednání, připravili jsme jednoduchý přehled pro orientaci na příkladu Ningba:

 

 

 

Uvedené termíny se mohou měnit, pro konkrétní zásilku vám přesná data potvrdíme.


 

 

Námořní přepravy obecně

 

 

 

Již několikrát jsme zmiňovali problémy v námořních přepravách. Na základě zveřejněných dat některých rejdařů se prodloužilo průměrné zpoždění plavby na trojnásobek předcovidového stavu 2019. Přetížení (congestion) hlavních přístavů a problémy návazných vnitrozemních přeprav vedou ke ztrátě kapacity v průměru o 16% (zdroj: Drewry). Například v přístavech na západním pobřeží USA je 27 kontejnerových lodí pod jeřáby a až 70 (!) jich čeká před přístavy na kotvě povolení vjezdu a odbavení. Znamená to, že i kdyby bylo možné přidání dodatečné lodní kapacity na linky, nic by se tím nevyřešilo, neboť by se jen zvýšil počet lodí čekajících před přístavy a počet kontejnerů naložených na těchto lodích a tedy v „neproduktivním“ módu. Viníkem prodloužení doby přepravy nejsou rejdaři, ale nedostatečná kapacita přístavů při odbavování a limity následné železniční a silniční dopravy z přístavů. Zlepšení se zcela jistě nedá očekávat dříve než v průběhu  1Q 2022.

 

 

 

Bangladéšská tečka na závěr

 


 

21.9. vstoupili do 72 hodinové stávky řidiči a majitelé kamionů a dodávek v Bangladéši. Bylo stanoveno 15 požadavků, které mají být splněny nebo o nich má být alespoň diskutováno tak, aby byly splněny v blízké budoucnosti. Mezi tyto požadavky patří například snížení daně z příjmu dopravců, zjednodušení požadavků na koncese, snížení policejní šikany řidičů, větší počet odpočívadel u dálnic atd. Stávka prakticky zastavila provoz v přístavech. Bangladéšská ekonomika tak dostává další ránu v momentě, kdy se začala vzpamatovávat z následků lockdownu a omezeného feedrového spojení s přístavy navazujícími na hlavní linky do Evropy a USA. Stejně je na tom i letecká doprava.

Sledujte novinky na našem Fb