Newsletter 5.10.2020

Napsal uživatel stan.turek dne Po, 10/05/2020 - 11:38

Aktuální situace a novinky na přepravním trhu

 

 

 

V Sydney se hromadí prázdné kontejnery.

 

Někteří rejdaři vyhlásili stop stav pro exportní bookingy do Sydney

 

 

Járovi Cimrmanovi se hromadili v dolech horníci, v Sydney se zas zdržují lodě a hromadí prázdné kontejnery. A to až tak, že rejdaři přistupují k účtování poplatků za čekání lodí na vykládku a nakládku (tzv. port congestion) ve výši až 300 USD/TEU, tedy až 600 USD/40‘ kontejner. Jiní – například OOCL – zavedli krajní řešení, úplný booking stop na exporty do Sydney. Jak se to tak přihodí? Nejprve Covid omezí výrobu a poptávku po exportech, pak začnou protestní akce přístavních dělníků požadujících zvýšení platů o 6% a k tomu se přidá nepříznivé počasí, kdy není možné vykládat/nakládat lodě. V Sydney se tak nahromadilo kolem 90.000 TEU. Které samozřejmě jinde chybí. Podíváme-li se na situaci trochu globálněji, je nerovnováha kontejnerů jedním z faktorů vysokých cen námořného. V Číně aby prázdné kontejnery pohledal, z Evropy se právě začínají evakuovat na lodích, dodatečně přidaných do servisu mezi Asií a Evropu….

Pokud potřebujete dostat vaše zboží po moři do Austrálie, konzultujte s námi všechny možnosti sales@wakestone.cz

 

 

 

Omezení akceptace nebezpečného zboží z a do přístavů kolem Shenzenu v jižní Číně

 

 

Tři terminály přístavu Shenzen - Yantian, Shekou, Da Chan Bay omezují odbavování zásilek nebezpečného zboží. Výjimku má (v omezeném, přísně kontrolovaném množství) zboží klasifikované v třídách 2.2, 8 a 9. Ostatní třídy nejsou nadále akceptovány.


Negativní informace je to zejména v případě terminálu Yantian (YICT), neboť se jedná o významný terminál, kam najíždí největší lodě na linkách do Evropy.


Jako alternativy lze nabídnout tyto přístavy/terminály:


Nansha pro tyto třídy nebezpečného zboží 3/4/5/6/8/9


Huangpu pro tyto třídy nebezpečného zboží 3/4/5/6/8/9


Hong Kong akceptuje 2.1/2.2/3/4/5/6/8/9


S knihováním nebezpečného zboží z Číny vám poradí ocean.import@wakestone.cz

 

 

 

Letecké společnosti mění svoje zvyklosti, aby přežily propad pasažérských letů

 

 

 

Jedním z oborů, které postihla pandemie nejvíce, je pasažérská letecká doprava. Letadla s pasažéry nejprve na několik týdnů zcela zmizela z nebe – o ostatně ani teď, když se na oblohu podíváte, nenajdete tam tolik bílých kondenzačních stop od tryskových letadel jako dříve. A byť se některá opatření uvolnila, prognóza na další měsíce, možná roky, rozhodně pozitivní není. Leteckým společnostem pomalu dochází cash a proto se snaží vymýšlet alternativní řešení, jak firmu udržet v chodu. Nad vodou je drží letecké cargo, jehož objem stále roste. Výroba v Číně se obnovuje, retaileři doplňují zásoby, blíží se vánoční sezóna, e-commerce exponenciálně roste a technologičtí giganti připravují nové produkty na trh. Jakmile bude k dispozici vakcína na covid, bude potřeba ji co nejrychleji rozdistribuovat. Tyto aspekty akcelerují poměrně masivní přestavby pasažérských letadel na letadla nákladní nebo tzv.flexi / combi, kdy část letadla složí pasažérům a část cargu. Přestavby jsou časově i finančně náročné, nestačí pouze vymontovat sedačky. Na hlavní palubu se musí namontovat válečkové dráhy a upínací zařízení pro snadnou a rychlou manipulaci s leteckými paletami. Během posledních měsíců byly takto upraveny desítky letadel. Jestliže byl podíl nákladních letů oproti pasažérským před vypuknutím pandemie na trasách mezi Evropou a USA 33%, nyní činí 66%, na trasách mezi Evropou a Asií to bylo ještě v lednu 50% a nyní 80%.

Z okruhu zoufalých řešení, jak generovat cash, jsou pak tzv. lety nikam, kdy letecká společnost prodá letenky na okružní lety v nižších letových hladinách. Třeba Qantas takto prodal letenky na okružní let nad Velkým bariérovým útesem. Letenky za stovky až tisíce USD se rozprodaly během pár minut…

 

 

 

Změna bankovního účtu BDP-Wakestone

 

 

S účinností od 1.10.2020 měníme naše bankovní účty. Od ING Bank přecházíme k HSBC. Oficiální informace spolu s novými čísly účtu bude odeslána jinou cestou. V případě dotazů prosím kontaktujte finance@wakestone.cz

Sledujte novinky na našem Fb