Newsletter 14/2023: Nové povinnosti příjemců při importu

Newsletter 14/2023: Nové povinnosti příjemců při importu

chtěli bychom vás informovat o novém mechanismu EU, který má za cíl snížit emise skleníkových plynů z dováženého zboží. Jedná se o mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích, známý také pod anglickou zkratkou CBAM

Vážení zákazníci,
 
chtěli bychom vás informovat o novém mechanismu EU, který má za cíl snížit emise skleníkových plynů z dováženého zboží. Jedná se o mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích, známý také pod anglickou zkratkou CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism).
CBAM se vztahuje na dovážené suroviny a výrobky ze třetích zemí, jejichž výroba je spojena se zvýšenou emisí skleníkových plynů. V první, přechodné, fázi je dovozcům stanovena oznamovací povinnost. Od 1. 10. 2023 do 31. 12. 2025 musí čtvrtletně podávat Evropské komisi zprávy o emisích obsažených v dováženém zboží.
 
Pro předkládání čtvrtletních zpráv byl vytvořen CBAM Trader Portal. Přístup do portálu je umožněn pouze dovozcům nebo nepřímým celním zástupcům, kteří jsou zaregistrováni v systému UUM&DS (systém jednotné správy uživatelů a digitálních podpisů v EU).

Druhá fáze implementace představující plné fungování mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích se uplatní od 1. 1. 2026.

Kompetentním orgánem v ČR byla stanovena Celní správa ČR společně s Ministerstvem životního prostředí. Celní správa ČR bude pověřená udělováním přístupu do rejstříku CBAM, který zřídila Evropská komise, přijímáním žádostí o povolení deklarantů CBAM a dohlížením nad plněním povinností při dovozu zboží. Ministerstvo životního prostředí bude provádět kontrolu prohlášení CBAM vzhledem ke vloženým emisím a počtu certifikátů CBAM, které mají být vyřazeny.
 
Informace o mechanismu CBAM budou postupně zveřejňovány na stránkách Celní správy ČR, Ministerstva životního prostřední ČR a Ministerstva financí ČR.
 
 

Předmětem uhlíkového cla budou (CN):


Co to pro mě nyní jako pro importéra znamená?

 
Více informací zde:
 
Registrace subjektů do přechodného rejstříku CBAM
 
NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2023/956, kterým se zavádí mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích
 
Informační povinnost správce cla ve věci mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích
 

Naším cílem bude zajišťovat tuto administrativu pro naše zákazníky v rámci našich celně-deklarantských služeb. Pokud máte jakékoli dotazy, neváhejte se na nás obrátit.
 
Přečtěte si plnou verzi newsletteru zde.

Další články

Newsletter 22/2024: Aktuální situace v mezinárodní přepravě

V dnešním vydání se podíváme nejen, co se děje na nebi, kolejích a moři, ale i na novou fázi zavádění ICS 2.

Newsletter 21/2024: Aktuální situace v mezinárodní přepravě

Od 1. dubna se letecké přepravy dostaly do období letního letového řádu což v praxi znamená navýšení letových frekvencí či znovuotevření linek do přes zimu nelétaných destinací.

Elektronické T2L: Zjednodušení celních procesů v EU

Co je to elektronické T2L a jak funguje? Jaké jsou jeho hlavní výhody? Jak používat systém PoUS pro podávání a správu žádostí o T2L? A jak Vám naše oddělení celních služeb může pomoci?

Napište nám

Odesláním formuláře souhlasíte s ochranou osobních údajů.

Zavolejte mě zpět

Zanechte nám Vaše telefonní číslo a my se Vám ozveme zpět.

Odesláním formuláře souhlasíte s ochranou osobních údajů.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.