Newsletter 18/2024: CBAM (Mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích)

Newsletter 18/2024: CBAM (Mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích)

V jednom z posledních newsletterů minulého roku jsme vás informovali o nové povinnosti dovozců některých komodit reportovat uhlíkovou stopu tzv. CBAM. Blíží se datum 31.1. 2024, do kterého je povinné vyplnit v systému patřičné hlášení za období 1.10.-31.12.2023. Jaké jsou tedy ty podstatné novinky a co byste měli jako dovozci zajistit a podniknout?

V jednom z posledních newsletterů minulého roku jsme vás informovali o nové povinnosti dovozců některých komodit reportovat uhlíkovou stopu tzv. CBAM.
 
Blíží se datum 31.1. 2024, do kterého je povinné vyplnit v systému patřičné hlášení za období 1.10.-31.12.2023.
Jaké jsou tedy ty podstatné novinky a co byste měli jako dovozci zajistit a podniknout?
 

Týká se vás povinnost reportingu?

Pokud jste v posledním čtvrtletí loňského roku dovezli a do volného oběhu proclili jeden z určených HS kódů (kód celní nomenklatury) viz níže, pak se vás tato povinnost týká.
Nemusíte však podávat „nulové“ hlášení, tzn. pokud standardně importujete dotčené zboží, ale v reportovacím období jste jej nedovezli, není třeba reportovat „nulu“.
 

Na jaké zboží se nařízení CBAM vztahuje?

Jedná se o zboží, které je dle charakteristiky náročné na výrobu. Obecně platí, že se jedná o tyto druhy zboží:
 
 • Železo & Ocel
 • Hliník
 • Cement
 • Hnojiva
 • Vodík
 • Elektrická energie
Jednoznačná identifikace, zda zboží spadá do povinnosti nejlépe ověříte přes Taric na stránkách Celní správy:
https://www.celnisprava.cz/cz/aplikace/Stranky/taric-cz.aspx

Po vyplnění nomenklatury se v Seznamu opatření objeví, zda se uvedeného kódu povinnost týká nebo ne.
 

Kde se hlášení podává? Musím se registrovat?

Čtvrtletní zprávy CBAM musí být podány prostřednictvím CBAM Trader Portal. CBAM Trader Portal plní funkci dočasného rejstříku CBAM.  Přístup do portálu je umožněn pouze dovozcům nebo nepřímým celním zástupcům, kteří jsou zaregistrováni v systému UUM&DS (systém jednotné správy uživatelů a digitálních podpisů v EU), aby bylo při jejich přihlášení zajištěno ověření totožnosti.
Pokud nejste registrovaní v systému UUM&DS je nutné se nejprve registrovat tam.
Příslušné osoby si požádají o přístup do CBAM Trader Portal prostřednictvím elektronického formulář „Žádost o udělení přístupu do evropského portálu obchodníka", a na základě této žádosti je  Generální  ředitelství cel bude registrovat v systému UUM&DS.
Pokyny k vyplnění jsou přímo součástí formuláře. Doporučujeme se registrovat nejen do CBAM portálu (poslední odrážka), ale i BTI, který můžete využít pro žádost o závaznou informaci ohledně zařazení zboží.
Pro registraci volte dostupnou a stálou emailovou adresu, je to pro systém přihlašovací údaj a jednoznačný identifikátor.
 
Podle posledních zpráv trvá registrace 2-3 týdny, neváhejte proto příliš dlouho.
 
V případě dotazů ohledně registračního procesu můžete kontaktovat Generální ředitelství cel na emailové adrese:
 
 

Co znamená, že rejstřík je dočasný po přechodné období?

Do 31.12. 2025 se jedná o tzv. přechodné, zkušební období. Během tohoto období platí pouze oznamovací povinnost, nikoliv platební. Zároveň nikdo nebude kontrolovat a ověřovat správnost emisí. Po skončení období budou již hodnoty ověřovány v plnohodnotném CBAM modulu a na základě uvedených, reportovaných hodnot budou prodávány CBAM certifikáty. Bez těchto povolenek nebude možné zboží dovážet.
 

Co je obsahem reportu a kde získám správné hodnoty?

Reportuje se :
 
 • celkové množství každého druhu zboží CBAM;
 • skutečné celkové vložené emise;
 • celkové nepřímé emise;
 • cena uhlíku splatná v zemi původu za emise obsažené v dováženém zboží (případně včetně příslušných prekurzorů), s přihlédnutím k případné slevě nebo jiné formě kompenzace.
 
Tyto údaje získáte od dodavatele. Aby bylo zajištěno, že má k dispozici všechny požadované informace, měl by si oznamující deklarant vyžádat od výrobce informace obsažené v příloze IV prováděcího nařízení. Útvary Komise sestavily tyto informace do nepovinné šablony pro sdělení (ve formátu Excel), aby usnadnily sdělování informací mezi hospodářskými subjekty a dovozci. Tato šablona je k dispozici na internetových stránkách Komise: https://taxation-customs.ec.europa.eu/carbon-border-adjustment-mechanism_en
 
Pokyny pro dovozce do EU budou k dispozici ve 24 úředních jazycích EU. Pokyny pro výrobce mimo EU budou k dispozici v angličtině, francouzštině, němčině, polštině, španělštině, italštině, arabštině, korejštině, mandarínštině, hindštině a turečtině. Bohužel zatím je k dispozici pouze v angličtině: zde
 

Co když mi dodavatel žádné hodnoty neposkytl?

Pro první 3 reportovací období je možné použít referenční, defaultní hodnoty. 
 
Pak bude možné použít defaultní hodnoty pouze pro 20% emisí. Je tedy doporučené s dodavatelem, výrobcem povinnost uvádění informací ošetřit smluvně.
 

Jak mi pomůže BDP-Wakestone?

Jako nepřímý celní deklarant pro vás můžeme report vyplnit. Už nyní je jasné, že v takovém případě vám budeme muset dát k uvedené delegaci souhlas a vy nás v systému po registraci určit jako deklaranta.
Bohužel jako speditér a deklarant nemáme vliv na váš obchodní vztah s výrobcem, hodnoty pro CBAM report tedy nadále budeme požadovat po vás, pokud nebudou součástí komerčních dokumentů. Zároveň je povinnost reportovat veškeré množství dotčeného výrobku/HS kódu od jednoho výrobce jedním deklarantem. Pokud tedy dovezete šroubky Š od výrobce V v objemu O, není možné reportovat objem O v daném období rozděleně, více deklaranty.
Věříme, že brzy vám nabídneme podmínky, za kterých budete mít možnost našich služeb využít.
 
 

KROK ZA KROKEM / NÁHLEDY SYSTÉMU

Po registraci do systému obdržíte link od Celní správy pro aktivaci. Přihlášení do reportovacího modulu má na začátku malý chyták, na který vás raději upozorňujeme. Je nutné vybrat modul CUSTOMS a nikoliv CBAM. Modul CBAM je a bude určen k „ostré“ verzi tedy po uplynutí zkušebního období.

HLAVNÍ ROZHRANÍ

VYTVOŘENÍ PROVOZOVATELE (VÝROBCE)

=Jakákoliv osoba, která řídí nebo provozuje zařízení ve třetí zemi
 

VYTVOŘENÍ INSTALACE

= Stacionární technická jednotka, kde probíhá výrobní proces
(Provozovatel může mít více instalací např. různé výrobní závody s různými emisními hodnotami výroby)
 
 
 
 
 
 
 
Další materiály k tomuto mechanismu naleznete v sekci ke stažení, ať už soubor nejčastějších dotazů nebo podpůrné informace.
 
Rádi vám pomůžeme s jakýmikoli dotazy, neváhejte se na nás obrátit.
 
Přečtěte si plnou verzi newsletteru zde.

Další články

Newsletter 22/2024: Aktuální situace v mezinárodní přepravě

V dnešním vydání se podíváme nejen, co se děje na nebi, kolejích a moři, ale i na novou fázi zavádění ICS 2.

Newsletter 21/2024: Aktuální situace v mezinárodní přepravě

Od 1. dubna se letecké přepravy dostaly do období letního letového řádu což v praxi znamená navýšení letových frekvencí či znovuotevření linek do přes zimu nelétaných destinací.

Napište nám

Odesláním formuláře souhlasíte s ochranou osobních údajů.

Zavolejte mě zpět

Zanechte nám Vaše telefonní číslo a my se Vám ozveme zpět.

Odesláním formuláře souhlasíte s ochranou osobních údajů.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.